محیط کسب و کار امن، لازمه توسعه اقتصادی
   
 
  • جزئیات همکاری مشترک گمرک و صمت برای افزایش زمان ثبت سفارش

   جزئیات همکاری مشترک گمرک و صمت برای افزایش زمان ثبت سفارش

   جزئیات همکاری مشترک گمرک و صمت برای افزایش زمان ثبت سفارش

   رئیس کل گمرک ایران گفت: با توجه به طولانی بودن پروسه ثبت سفارش کالاهای وارداتی، قرار است با لینک شدن سامانه گمرک و صمت ، ثبت سفارش کالاهایی که به گمرک اظهار می شود، تا زمان ترخیص اعتبار داشته باشند .


   «مهدی میراشرفی» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:
   چنانچه تفاهم نامه اتصال گمرک به وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا شود، نه تنها از رسوب کالا در گمرکات جلوگیری می شود بلکه واردکنندگان زمان لازم را برای ترخیص کالای خود دارند.

   وی اظهار داشت: اکنون واردکنندگان برای ثبت سفارش کالا تنها سه ماه فرصت دارند که عملاً تا انجام مراحل بانکی و تخصیص ارز این مهلت به پایان می رسد و برای رفع این مشکل مقرر شده تا علاوه بر اینکه کالاهای اساسی مشمول انقضای ثبت سفارش نشوند، در آینده نیز مهلت ثبت سفارش را به 6 ماه افزایش دهیم.

   رئیس گمرک جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه گمرک عضو موثر سازمان جهانی گمرک است، گفت: شعار سازمان جهانی گمرک افزایش کنترل های غیرمزاحم و تسهیل تجارت است و گمرک جمهوری اسلامی نیز پیگیری این شعار است و امیدواریم تا پایان سال اقدامات خوبی انجام خواهیم داد.

   وی افزود: بنابراین در دهه فجر امسال تراشه های «آر.اف.آی.دی» در کانتینرهای ورودی نصب می کنیم تا به کنترل های نامحسوس گمرک و سایر سازمان های نظارتی همچون پلیس در جاده کمک کنیم و به دنبال آن سلامت تجاری، پیشگیری قاچاق و مبارزه با قاچاق ارتقا یابد.

   اشرفی ادامه داد: استفاده از اسکنرهای پرسرعت موبایلی و دوربین های پلاک خوان از دیگر اقدام های گمرک برای کنترل نامحسوس و تسهیل تجارت است و امیدواریم امسال به کمک توان مالی بخش خصوصی، ایکس ری های موبایلی در گمرکات بزرگ مستقر کنیم.

   رئیس کل گمرک گفت: تاکنون به کمک سامانه های گمرکی اطلاعات خوبی را در زمینه محموله ها، ارزش، میزان و تعرفه کالاها پیدا کردیم و نیازمندیم که از این اطلاعات به صورت هوشمند استفاده شود که در نتیجه آن کنترل های فیزیکی کاسته می شود و نتیجه آن تسهیل تجارت، کاهش هزینه های مربوط به صادرات و واردات به خصوص در بحث ماندگاری و رسوب کالاها در زمان اظهار کالا به گمرک است.

اخبار
دسترسی سریع
تعامل الکترونیک
پیوندها